O škole

Naše škola patří do skupiny škol malotřídního typu. Sdružuje školu základní, mateřskou a školní družinu. K dispozici je také vlastní školní jídelna. Základní škola vzdělává žáky od prvního do pátého ročníku. Kapacita základní školy je 40 žáků. Mateřská škola disponuje jednou třídou pro děti předškolního věku s kapacitou pro dvacet dětí. Školní družina zajišťuje ranní a odpolední aktivity pro žáky ze základní školy. Škola disponuje sportovním hřištěm s umělým povrchem, okolo kterého jsou rozmístěny herní prvky pro mateřskou školu.

Naše škola je postavena v klidném prostředí přírody. Budova je umístěna u hlavní silnice, od které  je chráněna místním potokem a školní zahradou. Vysoké stáří budovy školy nepoznáte. Obec Heřmanov díky finanční pomoci z EU budovu zrekonstruovala a každý další rok zvelebuje a upravuje jak vnitřní, tak vnější prostory budovy.

Naše škola dává dětem vedle rodinného prostředí a individuálního  přístupu také kvalitní výuku a přípravu na 2. stupeň základního vzdělávání.  Žáci jsou zde vzděláváni dle školního vzdělávacího programu „Cestou duhy“ , který je šit na míru přímo podmínkám malotřídních škol.  Skupiny žáků jsou děleni dle momentálního počtu žáků a ročníků ve školním roce, tak, aby výuka byla, co nejkvalitnější.

Škola se pravidelně zapojuje do dotačních programů Evaropské Unie, a díky tomu získala pro výuku žáků i dětí v mateřské škole ICT vybavení v podobě notebooků a tabletů. Dále má vybavenou školní knihovnu, díky které podporuje čtenářskou gramotnost u svých žáků. Nedílnou součástí je také doučování dětí ohrožených školním neúspěchem. Svým přístupem a možnostmi škola maximálně podporuje žáky s individuálními vzdělávacími potřebami.

Již několik let jsme zapojeni do programu „Mléko do škol“, „Ovoce do škol“ a preventivního programu "Veselé zoubky".

Škola se každý rok účastní  různých sportovních akcí, kulturních akcí a soutěží, také úzce spolupracuje se zástupci obce.

Metody výuky

Žáci jsou vzděláváni podle ŠVP ZV č.j. ZŠH01/2022.

Začleňujeme do výuky prvky osobnostní a sociální výchovy, kritického myšlení, déle projektovou výuku, využíváme prvky formativního hodnocení a dáváme žákům prostor k rozvoji sebehodnocení, dbáme na duševní hygienu žáků formou zařazování
metod Wellbeing a Mindfullness. Pracujeme s novými digitálními technologiemi a rozvíjíme u žáků informační gramotnost.

Během školního roku přesouváme výuku ven do přírody nebo na školní zahradu, pokud to počasí dovolí. Nově se nám podařilo postavit venkovní učebnu, kterou postupně vybavujeme a zvelebujeme.

Všechny pedagožky se zapojily do programu Šablony OPJAK a projektu „Rozvoj individuality a potenciálu jednotlivce i skupiny“. Využíváme aktivizační metody, metody projektové a zážitkové pedagogiky a ve všech těchto oblastech se dále vzděláváme formou
seminářů a kurzů.

Na školní rok 2024/2025 naplánovaly pedagožky zapojení do programu „Les ve škole“, který je zaměřen na poznávání přírody a její ochranu a ve velké míře na pobyt žáků venku.

Pokud tomu tak je, naleznete v nastavení níže.